Zwykle przy udzielaniu tego rodzaju kredytu nie ma potrzeby ustalenia dodatkowych zabezpieczeń lub poręczycieli. Najważniejszym warunkiem jest zdolność kredytowa. Za pomocą tego kredytu można uzyskać kwotę do 80 tysięcy złotych, czasem nawet do 150 tysięcy, ale jest udzielany na stosunkowo krótki okres czasu od 6 do najwyżej 8 lub 10 lat.

Tymczasem kredyt konsolidacyjny hipoteczny wymaga zabezpieczenia w postaci nieruchomości z wolną hipoteką, która należy do kredytobiorcy lub poręczającej osoby trzeciej. Ten rodzaj kredytu konsolidacyjnego może być udzielony nawet na 30 lat i uzyskiwana kwota jest wyższa niż w przypadku gotówkowego kredytu konsolidacyjnego (ograniczeniem jest tylko wartość zabezpieczenia hipotecznego), gdyż banki pożyczają nawet do 90% wartości nieruchomości. Ten rodzaj kredytu jest trudniejszy do uzyskania, a na decyzję czasem należy poczekać nawet miesiąc. Do podstawowych dokumentów należy dostarczyć dokumenty związane z nieruchomością stanowiącą zabezpieczenie. Warto też zwrócić uwagę, że niektóre oferty kredytów konsolidacyjnych hipotecznych ustanawiają pewne wymogi jak np. minimalna powierzchnia użytkowa, ale w przypadku tego kredytu oprocentowanie wynosi zwykle 10-15%. Minusem kredytu konsolidacyjnego hipotecznego jest fakt, że nie można sprzedać nieruchomości będącej zabezpieczeniem dopóki zobowiązanie nie zostanie spłacone.

Na pewno spłata dotychczasowych zobowiązań ułatwia życie i pozwala na większą kontrolę, co do ilości i wysokości comiesięcznych rat. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dopytać o szczegóły i warunki umowy kredytowej czy skorzystać z internetowych porównywarek kredytów konsolidacyjnych, co zaoszczędzi czas poszukiwań dopasowanej oferty. W wielu przypadkach konsolidacja kredytu będzie korzystnym rozwiązaniem, dzięki któremu można zachować płynność finansową przy regularnym spłacaniu mniejszych rat.

Kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem dla osób wpadających w spiralę długów, gdyż niższa, jedna rata płacona w stałym terminie jest łatwiejsza do spłacenia niż kilka w różnych terminach. Dodatkowo niższe oprocentowanie sprawia, że wysokość raty kredytu konsolidacyjnego jest niższa niż suma rat dotychczasowych obciążeń.

Istnieją także wady kredytów konsolidacyjnych, do których zalicza się wydłużony okres spłaty oraz wyższy koszt całkowity kredytu. Obecnie na rynku instytucje pozabankowe oferują spłatę wszystkich zadłużeń (w tym chwilówek). Dodatkowo oferowane są konsolidacje na spłatę:

ZUS i US, limitu na koncie, kart kredytowych. Według wielu ekspertów kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem głównie w przypadku zbliżających się długotrwałych problemów ze spłatą kredytu. Natomiast przy krótkotrwałych problemach powinno pomyśleć się nad innymi rozwiązaniami (np. karencja w spłacie kredytu czy wakacje kredytowe). Kredyt konsolidacyjny jest korzystny w krótkiej perspektywie, ale patrząc długoterminowo widać, że jest to forma droższa radzenia sobie z nadmiernym zadłużeniem. Decyzja o kredycie konsolidacyjnym powinna być powzięta po dokładnej analizie i w odpowiednim momencie.