Powód 1: Twój kredyt hipoteczny nie wpływa na wartość Twojego domu.

Kupujesz swój dom, ponieważ myślisz, że z czasem zyska na wartości. (Przyznaj: gdybyś był pewien, że straci na wartości, nie kupiłbyś go - zamiast tego byś wynajmował. W rzeczywistości wartość Twojego domu będzie rosła i spadała wiele razy w ciągu najbliższych 30 lat - po prostu patrz na miesięczne zestawienia pokazujące, jak to się dzieje a sam się przekonasz.) Jednak ostateczny wzrost (lub spadek) wartości nastąpi bez względu na to, czy masz kredyt hipoteczny, czy nie. Więc śmiało i weź kredyt hipoteczny - wartość Twojego domu pozostanie niezmieniona.

Dlatego zwykłe posiadanie domu jest jak chowanie pieniędzy pod materacem. Ponieważ wartość domu wzrośnie (lub spadnie) z kredytem hipotecznym lub bez, wszelkie aktywa, które obecnie posiadasz w domu, zasadniczo nie są oprocentowane. Nie włożyłbyś dziesięciu kawałków pod materac, więc po co chować 400 000 w ścianach domu? Posiadanie długoterminowego kredytu hipotecznego pozwala na wzrost kapitału własnego, a jednocześnie wzrost wartości domu.

Powód 2: kredyt hipoteczny nie powstrzyma Cię przed budowaniem kapitału własnego w domu.

Każdy chce budować kapitał. To główny powód finansowy posiadania domu. Możesz przeznaczyć kapitał na opłacenie studiów, ślubów, a nawet emerytury. Wiele osób twierdzi, że kredyty hipoteczne są złe, ponieważ im większy kredyt, tym niższy kapitał. Mylą się i oto dlaczego. Załóżmy, że kupujesz dom za 300 000 zł i otrzymujesz 250 000 zł 30-letniego 4% kredytu hipotecznego. Twoja zaliczka (w tym przykładzie 50 000 zł) to Twój kapitał początkowy i chcesz, aby kapitał ten rósł, rósł, rósł. Jeśli dokonujesz płatności co miesiąc, saldo Twojej pożyczki za 20 lat wyniesie zaledwie 117 886 zł. Potwierdza to tezę, że kapitał rośnie w miarę spłacania kredytu hipotecznego, a zatem im szybciej spłacasz kredyt, tym szybciej rośnie Twój kapitał.

Ale to myślenie nie uwzględnia faktu, że nie jest to jedyny sposób, w jaki zbudujesz kapitał własny w swoim domu. Dzieje się tak, ponieważ jest prawie pewne, że Twój dom zyska na wartości w ciągu najbliższych 20 lat. Jeśli wartość tego domu będzie rosła w tempie 3% rocznie, za 20 lat będzie wart 541 833 zł! Będziesz mieć prawie ćwierć miliona nowego kapitału, nawet jeśli Twoje saldo kapitału nigdy nie spadnie!

Powód 3: Kredyt hipoteczny to tani pieniądz.

W rzeczywistości kredyty hipoteczne są najtańszymi pieniędzmi, jakie kiedykolwiek będziesz w stanie pożyczyć. Oczywiście, możesz dostać kartę kredytową, która oferuje 0% odsetek na sześć miesięcy, ale spróbuj pożyczyć w ten sposób kilkaset tysięcy na 30 lat.

Pożyczkę otrzymujesz, gdy wykażesz, że jesteś w stanie ją spłacić. Ale ile będziesz musiał zapłacić odsetek? Im bardziej pożyczkodawca jest przekonany, że odzyska swoje pieniądze, tym mniejszym odsetkiem Cię obciąży. Oferując swój dom jako zabezpieczenie, zgadzasz się pozwolić bankowi na posiadanie Twojego domu, jeśli nie spłacisz kredytu. To radykalnie zmniejsza ryzyko banku, skutkując bardzo niską stopą procentową. Z drugiej strony karty kredytowe nie mają żadnego zabezpieczenia - Visa nie może zabrać kupionego swetra, jeśli nie zapłacisz rachunku. Firmy obsługujące karty kredytowe wiedzą, że pewna część ich posiadaczy kart nie wywiąże się z płatności, więc pobierają 18% od większości posiadaczy kart . Doszli do wniosku, że jeśli jedna trzecia posiadaczy kart nie wywiąże się ze zobowiązań, to i tak skończy z 12% zwrotem ze swoich pieniędzy.